CDV30FH202FO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH202FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Voltage - Rated :
1.5kV
Width :
6.4mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Published :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CDV30
Capacitance :
2000pF
Tolerance :
±1%
Height :
21.6mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Mica
JESD-609 Code :
e3
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
19.6mm
Size Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CDV30FH202FO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL