CDV30FH181FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH181FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Packing Method :
TR
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Mica
Capacitance :
180pF
Published :
Width :
6.4mm
Package / Case :
Radial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
No
Terminal Pitch :
11.1mm
Length :
19.6mm
Series :
CDV30
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
HTS Code :
Voltage - Rated :
1.5kV
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
CDV30FH181FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL