CDV30FH161FO3F
Mfr.Part #
CDV30FH161FO3F
Pbfree Code :
yes
Width :
6.4mm
Length :
19.6mm
Unknown
Height :
21.6mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
1.5kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Capacitance :
160pF
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
11.1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CDV30FH161FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL