CDV30FH152FO3F
Mfr.Part #
CDV30FH152FO3F
Tolerance :
±1%
Capacitance :
1500pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
11.1mm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.780Lx0.280W 19.80mmx7.10mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Bulk
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Length :
19.8mm
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Terminal Shape :
Wire
Width :
7.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Datasheets
CDV30FH152FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL