CDV30FH151FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH151FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Length :
19.6mm
Package / Case :
Radial
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Terminal Pitch :
11.1mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Size Code :
Dielectric Material :
Mica
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
150pF
Series :
CDV30
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Width :
6.4mm
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
CDV30FH151FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL