CDV30FH122FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH122FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Package / Case :
Radial
Width :
6.6mm
Packaging :
Bulk
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.772Lx0.260W 19.60mmx6.60mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Capacitance :
1200pF
Length :
19.6mm
Published :
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
1.5kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Pbfree Code :
No
Terminal Pitch :
11.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
Mica
Terminal Shape :
Wire
Series :
CDV30
Datasheets
CDV30FH122FO3
Cornell Dubilier Electronics CDV30FH122FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL