CDV30FH121FO3
Mfr.Part #
CDV30FH121FO3
Mica and PTFE Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
120pF
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Dielectric Material :
Mica
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Voltage - Rated :
1.5kV
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Tolerance :
±1%
9 Weeks
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Width :
6.4mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Length :
19.6mm
Datasheets
CDV30FH121FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL