CDV30FH101FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FH101FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Voltage - Rated :
1.5kV
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
100pF
Width :
6.4mm
Pbfree Code :
No
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Published :
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
19.6mm
Series :
CDV30
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Mica
Tolerance :
±1%
Datasheets
CDV30FH101FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL