CDV30FF682JO3
Mfr.Part #
CDV30FF682JO3
Description
CAP MICA 6800PF 5% 1000V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Size / Dimension :
0.800Lx0.360W 20.30mmx9.10mm
Length :
20.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
1kV
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
6800pF
Size Code :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Lead Spacing :
0.438 11.10mm
Width :
9.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
11.1mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
CDV30FF682JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL