CDV30FF622JO3
Mfr.Part #
CDV30FF622JO3
Mica and PTFE Capacitors
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Surface Mount :
No
Height :
22.6mm
Size Code :
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Mica
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Width :
9.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
11.1mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated :
1kV
Capacitance :
6200pF
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
20.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
TR
Datasheets
CDV30FF622JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL