CDV30FF562JO3
Mfr.Part #
CDV30FF562JO3
Description
CAP MICA 5600PF 5% 1000V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.890 22.60mm
Dielectric Material :
Mica
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Pitch :
11.1mm
Width :
8.6mm
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.799Lx0.339W 20.30mmx8.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
20.3mm
Published :
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Capacitance :
5600pF
Voltage - Rated :
1kV
Datasheets
CDV30FF562JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL