CDV30FF182FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30FF182FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Custom Capabilities :
Non-Flammable
Temperature Coefficient :
70ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
1kV
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CDV30
Dielectric Material :
Mica
Terminal Pitch :
11.1mm
Capacitance :
1800pF
Pbfree Code :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Datasheets
CDV30FF182FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL