CDV30FF162FO3
Mfr.Part #
CDV30FF162FO3
9 Weeks
Terminal Pitch :
11.1mm
Capacitance :
1600pF
Bulk
Pbfree Code :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Custom Capabilities :
Non-Flammable
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
70ppm/Cel ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
1kV
Dielectric Material :
Mica
HTS Code :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Datasheets
CDV30FF162FO3
Cornell Dubilier Electronics CDV30FF162FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL