CDV30FF123JO3
Mfr.Part #
CDV30FF123JO3
Description
CAP MICA 0.012F 5% 1000V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Lead Pitch :
11.1mm
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Length :
21.1mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Tolerance :
±5%
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.921 23.40mm
Capacitance :
0.012µF
Radial
Height :
23.4mm
Packing Method :
TR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Series :
CDV30
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Mica
Surface Mount :
No
HTS Code :
Size / Dimension :
0.831Lx0.461W 21.10mmx11.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
11.7mm
Datasheets
CDV30FF123JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL