CDV30EK820JO3
Mfr.Part #
CDV30EK820JO3
Description
CAP MICA 82PF 5% 2500V RADIAL
Stock
1
In Stock :
Mica and PTFE Capacitors
Width :
6.4mm
Tolerance :
±5%
Published :
2015
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size Code :
7825
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
2.5kV
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
11.1mm
Size / Dimension :
0.780Lx0.252W 19.80mmx6.40mm
Capacitance :
82pF
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Series :
CDV30
HTS Code :
Length :
19.8mm
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Surface Mount :
No
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CDV30EK820JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL