CDV30EK820GO3F
Mfr.Part #
CDV30EK820GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Length :
19.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
Mica
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Capacitance :
82pF
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
CDV30
Size / Dimension :
0.780Lx0.252W 19.80mmx6.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Width :
6.4mm
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±2%
Terminal Pitch :
11.1mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CDV30EK820GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL