CDV30EK820FO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30EK820FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
Mica
Mounting Type :
Through Hole
Width :
6.4mm
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
11.1mm
Published :
Series :
CDV30
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
2.5kV
Size / Dimension :
0.780Lx0.252W 19.80mmx6.40mm
Length :
19.8mm
Tolerance :
±1%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Capacitance :
82pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CDV30EK820FO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL