CDV30EK820FO3
Mfr.Part #
CDV30EK820FO3
Mica and PTFE Capacitors
HTS Code :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR
Bulk
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Width :
6.4mm
Length :
19.8mm
Size Code :
Size / Dimension :
0.780Lx0.252W 19.80mmx6.40mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Terminal Pitch :
11.1mm
Pbfree Code :
No
Capacitance :
82pF
CDV30
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Voltage - Rated :
2.5kV
Datasheets
CDV30EK820FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL