CDV30EK680GO3F
Mfr.Part #
CDV30EK680GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
2.5kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Through Hole
Surface Mount :
No
Width :
6.4mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Capacitance :
68pF
Bulk
Packing Method :
TR
Radial
Size / Dimension :
0.780Lx0.252W 19.80mmx6.40mm
2
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Tolerance :
±2%
Terminal Pitch :
11.1mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Length :
19.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CDV30EK680GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL