CDV30EK560FO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30EK560FO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Pitch :
11.1mm
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Mica
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
19.8mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Width :
6.4mm
Size Code :
Capacitance :
56pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Series :
CDV30
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.780Lx0.252W 19.80mmx6.40mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CDV30EK560FO3F
Cornell Dubilier Electronics CDV30EK560FO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL