CDV30EK330GO3F
Mfr.Part #
CDV30EK330GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
33pF
ROHS3 Compliant
Size Code :
Width :
6.4mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Series :
CDV30
Size / Dimension :
0.780Lx0.252W 19.80mmx6.40mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Packing Method :
TR
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Length :
19.8mm
Terminal Pitch :
11.1mm
Published :
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.437 11.10mm