CDV30EK300GO3F
Mfr.Part #
CDV30EK300GO3F
Mica and PTFE Capacitors
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
11.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Packaging :
Bulk
Length :
19.8mm
Width :
6.4mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
21.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
30pF
Size Code :
Series :
CDV30
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±2%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Mica
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CDV30EK300GO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL