CDV30EJ820FO3F
Mfr.Part #
CDV30EJ820FO3F
Mica
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Bulk
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Width :
6.4mm
Series :
CDV30
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated :
2kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
11.1mm
Length :
19.6mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Size Code :
Capacitance :
82pF
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CDV30EJ820FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL