CDV30EJ680FO3
Mfr.Part #
CDV30EJ680FO3
Mica and PTFE Capacitors
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Series :
CDV30
Length :
19.6mm
Tolerance :
±1%
Published :
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Voltage - Rated :
2kV
Dielectric Material :
Mica
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
11.1mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Width :
6.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
68pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Datasheets
CDV30EJ680FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL