CDV30EJ500FO3F
Mfr.Part #
CDV30EJ500FO3F
Mica and PTFE Capacitors
JESD-609 Code :
e3
CDV30
Length :
19.6mm
Pbfree Code :
yes
Height :
21.8mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
2kV
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
6.4mm
Published :
Size Code :
Tolerance :
±1%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
11.1mm
Capacitance :
50pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CDV30EJ500FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL