CDV30EJ360FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30EJ360FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Mica
Terminal Pitch :
11.1mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Custom Capabilities :
Non-Flammable
Capacitance :
36pF
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
2kV
Series :
CDV30
Datasheets
CDV30EJ360FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL