CDV30EJ240FO3
Mfr.Part #
CDV30EJ240FO3
Voltage - Rated :
2kV
Number of Terminations :
2
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Radial
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Custom Capabilities :
Non-Flammable
Capacitance :
24pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
11.1mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CDV30EJ240FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL