CDV30EH820FO3F
Mfr.Part #
CDV30EH820FO3F
Mica and PTFE Capacitors
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Terminal Pitch :
11.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
CDV30
JESD-609 Code :
e3
Published :
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Size Code :
Width :
6.4mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Capacitance :
82pF
Voltage - Rated :
1.5kV
Length :
19.6mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CDV30EH820FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL