CDV30EH620FO3F
Mfr.Part #
CDV30EH620FO3F
Mica and PTFE Capacitors
Width :
6.4mm
Tolerance :
±1%
Capacitance :
62pF
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Height :
21.6mm
Size Code :
Terminal Pitch :
11.1mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
1.5kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
19.6mm
Datasheets
CDV30EH620FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL