CDV30EH560FO3F
Mfr.Part #
CDV30EH560FO3F
Mica and PTFE Capacitors
Width :
6.4mm
Length :
19.6mm
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
56pF
Package / Case :
Radial
Packing Method :
TR
Terminal Pitch :
11.1mm
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Dielectric Material :
Mica
Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
1.5kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Datasheets
CDV30EH560FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL