CDV30EH500FO3
Mfr.Part #
CDV30EH500FO3
Mica and PTFE Capacitors
Packing Method :
TR
Mica
Surface Mount :
No
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
50pF
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Bulk
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
1.5kV
Datasheets
CDV30EH500FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL