CDV30EH470JO3
Mfr.Part #
CDV30EH470JO3
Description
CAP MICA 47PF 5% 1500V RADIAL
Voltage - Rated :
1.5kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
47pF
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR
Size Code :
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
CDV30
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Width :
6.4mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Terminal Pitch :
11.1mm
Length :
19.6mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
CDV30EH470JO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL