CDV30EH470FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV30EH470FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Custom Capabilities :
Non-Flammable
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Series :
CDV30
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
47pF
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Mica
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Terminal Pitch :
11.1mm
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
No
Datasheets
CDV30EH470FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL