CDV30EH390FO3
Mfr.Part #
CDV30EH390FO3
Mica and PTFE Capacitors
Pbfree Code :
No
9 Weeks
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
39pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
1.5kV
Terminal Pitch :
11.1mm
Series :
CDV30
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Packaging :
Bulk
Custom Capabilities :
Non-Flammable
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Datasheets
CDV30EH390FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL