CDV30EH330FO3
Mfr.Part #
CDV30EH330FO3
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Pitch :
11.1mm
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Capacitance :
33pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.772Lx0.252W 19.60mmx6.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mica
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Custom Capabilities :
Non-Flammable
Voltage - Rated :
1.5kV
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
HTS Code :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Datasheets
CDV30EH330FO3
Cornell Dubilier Electronics CDV30EH330FO3
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL