CDV19FF472JO3F
Mfr.Part #
CDV19FF472JO3F
Description
CAP MICA 4700PF 5% 1000V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.344 8.70mm
TR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
8.7mm
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.760Lx0.460W 19.30mmx11.70mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
19.3mm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Width :
11.7mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Voltage - Rated :
1kV
Datasheets
CDV19FF472JO3F
Cornell Dubilier Electronics CDV19FF472JO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL