CDV19FF392FO3F
Mfr.Part #
CDV19FF392FO3F
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
1kV
Size / Dimension :
0.740Lx0.421W 18.80mmx10.70mm
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mica
Terminal Pitch :
8.7mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Published :
Width :
10.7mm
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
3900pF
Tolerance :
±1%
Lead Spacing :
0.343 8.70mm
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
18.8mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CDV19FF392FO3F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL