CDV19CF100JO3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDV19CF100JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 10PF 5% 1KV RADIAL
Stock
737
In Stock :
737
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Size / Dimension :
0.642Lx0.189W 16.30mmx4.80mm
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Working Voltage :
1kV
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
1kV
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Series :
CDV19
Width :
4.8mm
Lead Spacing :
0.343 8.70mm
Dielectric Material :
Mica
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR
Length :
16.3mm
Height :
12.7mm
Lead Pitch :
8.7mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Published :
2011
Size Code :
6419
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
10pF
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C
Datasheets
CDV19CF100JO3F
Cornell Dubilier Electronics CDV19CF100JO3F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL