CDSOT23-T12
Mfr.Part #
CDSOT23-T12
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
TVS DIODE 12VWM 25.9VC SOT23-3
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Power Line Protection :
No
Max Power Dissipation :
500W
Base Part Number :
CDSOT23
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
21A 8/20μs
Number of Elements :
2
Pin Count :
3
Capacitance :
150pF
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
25.9V
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
3
Type :
Zener
Depth :
1.4mm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
1μA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Supply Voltage :
12V
Number of Pins :
Length :
3.04mm
Peak Pulse Power :
500W
Working Voltage :
12V
Terminal Position :
Dual
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
12V
Breakdown Voltage :
13.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Pulse Current :
21A
Unidirectional Channels :
1
Published :
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance @ Frequency :
150pF @ 1MHz
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Max Surge Current :
21A