CDSER400B
Mfr.Part #
CDSER400B
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
0503 (1308 Metric)
Description
DIODE GEN PURP 80V 100MA 0503
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Max Surge Current :
1A
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
0503 (1308 Metric)
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 80V
Number of Elements :
1
Average Rectified Current :
100mA
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 100mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Reverse Recovery Time :
4 ns
Capacitance @ Vr, F :
3pF @ 0.5V 1MHz
HTS Code :
Terminal Finish :
Gold (Au)
Operating Temperature (Max) :
125°C
Mount :
Surface Mount
Recovery Time :
4 ns
Max Power Dissipation :
150mW
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Datasheets
CDSER400B
Comchip Technology CDSER400B
Standard Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1V @ 100mA 125°C Max 100nA @ 80V Tape & Reel (TR) 0503 (1308 Metric) Surface Mount
CDSER400B Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 100nA volts.As a result, this device has a rectified current of 100mA volts on average.150mW heat is lost most efficiently by electronic or electrical devices.There is no maximum value for 1A surge current.
CDSER400B Features
a maximal reverse leakage current of 100nA volts
an average rectified current of 100mA volts
the least amount of 150mW heat (energy loss)
CDSER400B Applications
There are a lot of Comchip Technology
CDSER400B applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB