CDS30FD153JO3
Mfr.Part #
CDS30FD153JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP MICA 0.015UF 5% 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Package / Case :
Radial
Series :
CDS30
Terminal Pitch :
11.1mm
HTS Code :
Dielectric Material :
Mica
Published :
Length :
18.8mm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.015µF
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Width :
8.4mm
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
70ppm/Cel ppm/°C
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.819 20.80mm
Lead Spacing :
0.438 11.10mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.740Lx0.330W 18.80mmx8.40mm