CDS30FD103GO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDS30FD103GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Lead Diameter :
1 mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Depth :
6.9mm
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.728Lx0.272W 18.50mmx6.90mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.799 20.30mm
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Voltage - Rated :
500V
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
11mm
Published :
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10000pF
Series :
CDS30
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR
Dielectric Material :
Mica
Lead Spacing :
0.437 11.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Length :
18.5mm