CDS15ED300GO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDS15ED300GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
30pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
HTS Code :
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Lead Spacing :
0.232 5.90mm
Terminal Pitch :
5.9mm
Length :
10.9mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Surface Mount :
No
Size Code :
Voltage - Rated :
500V
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.429Lx0.142W 10.90mmx3.60mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Material :
Mica
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.280 7.10mm
Width :
3.6mm
Series :
CDS15
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Datasheets
CDS15ED300GO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL