CDS10ED620FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CDS10ED620FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Size / Dimension :
0.311Lx0.130W 7.90mmx3.30mm
Length :
7.9mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Bulk
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
3.6mm
Voltage - Rated :
500V
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Spacing :
0.142 3.60mm
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
No
Series :
CDS10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Tolerance :
±1%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
62pF
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Width :
3.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Mica
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Datasheets
CDS10ED620FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL