CD7FA911FO3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD7FA911FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 910PF 1% 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Pitch :
4.4mm
Height :
7.4mm
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.291 7.40mm
Width :
3.4mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
CD7
Mount :
Through Hole
Capacitance :
910pF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Mica
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
7.6mm
Published :
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.299Lx0.134W 7.60mmx3.40mm
Lead Spacing :
0.173 4.40mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Packing Method :
TR
Lead Pitch :
4.3942mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Datasheets
CD7FA911FO3
Cornell Dubilier Electronics CD7FA911FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL