CD7FA751FO3
Mfr.Part #
CD7FA751FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP MICA 750PF 1% 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Length :
7.6mm
Package / Case :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Terminal Pitch :
4.4mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Lead Pitch :
4.3942mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.299Lx0.134W 7.60mmx3.40mm
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.173 4.40mm
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Series :
CD7
Dielectric Material :
Mica
Capacitance :
750pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Height :
7.4mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.291 7.40mm
Width :
3.4mm
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CD7FA751FO3
Cornell Dubilier Electronics CD7FA751FO3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL