CD7FA681FO3
Mfr.Part #
CD7FA681FO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP MICA 680PF 1% 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Published :
Lead Spacing :
0.173 4.40mm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance :
680pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.291 7.40mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Height :
7.4mm
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
4.4mm
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
HTS Code :
Series :
CD7
Length :
7.6mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Mica
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.299Lx0.134W 7.60mmx3.40mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
4.3942mm
Width :
3.4mm