CD74HCT175M96
Mfr.Part #
CD74HCT175M96
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16SOIC
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Flip Flops
Height :
1.75mm
Clock Frequency :
25MHz
Current - Output High, Low :
4mA 4mA
Quiescent Current :
8μA
Function :
Master Reset
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Output Type :
Differential
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Propagation Delay :
33 ns
Weight :
141.690917mg
Contact Plating :
Gold
Terminal Position :
Dual
Family :
HCT
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
3.91mm
Number of Terminations :
16
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Clock Edge Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Polarity :
Non-Inverting
Thickness :
1.58mm
Prop. Delay@Nom-Sup :
53 ns
Power Supplies :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Load Capacitance :
50pF
Number of Bits :
4
Number of Pins :
16
Input Capacitance :
10pF
Base Part Number :
74HCT175
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
33ns @ 4.5V, 50pF
JESD-609 Code :
e4
Logic Function :
D-Type, Flip-Flop
Turn On Delay Time :
13 ns
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Pbfree Code :
yes
Trigger Type :
POSITIVE EDGE
Number of Elements :
1
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
D-Type
Power Supply Current-Max (ICC) :
0.08mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
Surface Mount
Series :
74HCT
Length :
9.9mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Circuits :
4
Packing Method :
TR
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
CD74HCT175M96
Introducing Flip Flops Texas Instruments CD74HCT175M96 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C TA, Number of Terminations:16, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:16, Base Part Number:74HCT175, Type:D-Type, Mounting Type:Surface Mount, CD74HCT175M96 pinout, CD74HCT175M96 datasheet PDF, CD74HCT175M96 amp .Beyond Flip Flops Texas Instruments CD74HCT175M96 ,we also offer MC100EP29MNG, 74AHC1G79GW,165, 74AHC1G79GW,125, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments CD74HCT175M96
Flip Flops Texas Instruments CD74HCT175M96 Overview
CD74HCT175M96 Features
  • Single 4-bit D-type flip-flop
  • High-speed CMOS technology for efficient performance
  • Wide operating voltage range: 2V to 6V