CD74HC390M
Mfr.Part #
CD74HC390M
Manufacturer
Harris Corporation
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
DECADE COUNTER
Manufacturer :
Harris Corporation
Product Category :
Counters, Dividers
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Frequency :
35MHz
Terminal Position :
Dual
Contact Plating :
Gold
Packing Method :
TR
REACH SVHC :
No SVHC
Family :
HC/UH
Length :
9.9mm
Turn On Delay Time :
550 ns
Number of Functions :
2
Propagation Delay :
550 ns
Width :
3.91mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reset :
ASYNCHRONOUS
Base Part Number :
74HC390
Pin Count :
16
Series :
74HC
Power Supply Current-Max (ICC) :
0.08mA
Trigger Type :
Negative Edge
Logic Type :
Counter, Decade
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply :
2V~6V
Weight :
141.690917mg
Load Capacitance :
50pF
Height :
1.75mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Logic Function :
Counter
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Cut Tape (CT)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Quiescent Current :
8μA
Radiation Hardening :
No
Clock Edge Trigger Type :
Negative Edge
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Number of Pins :
16
JESD-609 Code :
e4
Direction :
UP
Number of Terminations :
Thickness :
1.58mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage :
4.5V
Datasheets
CD74HC390M
Introducing Counters, Dividers Harris Corporation CD74HC390M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-55°C~125°C, Base Part Number:74HC390, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Number of Terminations:16, CD74HC390M pinout, CD74HC390M datasheet PDF, CD74HC390M amp .Beyond Counters, Dividers Harris Corporation CD74HC390M ,we also offer 74HC393D,653, 74HC393D,652, HEF4060BT,653, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.