CD74HC123M96G4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CD74HC123M96G4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MULTIVIBRATOR 25NS 16SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Multivibrators
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
74HC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.75mm
Load Capacitance :
50pF
Base Part Number :
74HC123
Output Polarity :
Complementary
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Number of Pins :
16
Quiescent Current :
8μA
Length :
9.9mm
Propagation Delay :
25ns
Turn On Delay Time :
54 ns
Terminal Position :
Dual
Contact Plating :
Gold
Power Supply Current-Max (ICC) :
0.08mA
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Additional Feature :
RETRIGGERABLE
Number of Functions :
2
Operating Supply Voltage :
5V
Pbfree Code :
yes
Family :
HC/UH
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Logic Function :
Multivibrator
Output Current :
5.2mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
16
Packing Method :
TR
Supply Voltage :
4.5V
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Schmitt Trigger Input :
No
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Logic Type :
Monostable
Lead Free :
Lead Free
Number of Bits :
2
Weight :
141.690917mg
Width :
3.91mm
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply :
2V~6V
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Number of Elements :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Data/Clock Inputs :
Thickness :
1.58mm
Current - Output High, Low :
5.2mA 5.2mA
Datasheets
CD74HC123M96G4
Introducing Multivibrators Texas Instruments CD74HC123M96G4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Base Part Number:74HC123, Number of Pins:16, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, CD74HC123M96G4 pinout, CD74HC123M96G4 datasheet PDF, CD74HC123M96G4 amp .Beyond Multivibrators Texas Instruments CD74HC123M96G4 ,we also offer SN74AHC123AN, CD74HC123E, CD74HCT123E, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.